Vykuřovadla a vonné tyčinky

Vonné tyčinky, františky a vykuřovadla jsou nedílnou součástí našeho obchůdku a jsou jednou z mnoha věcí, kterou obě opravdu milujeme :). Nabízíme jak "obyčejné" vonné tyčinky, tak i dražší tyčinky chrámové nebo šamanské, vonné františky, a teď nemyslíme ty vánoční :), ale třeba s vůni levandule či vanilky. Dále pak nabízíme bylinky k vykuřování, kadidelnice a uhlíky. Níže si můžete přečíst něco málo o vykuřovadlech a jejich použití.

Již před desítkami tisíci lety lidé objevili fascinující moc vykuřování. Poznali, že mnoho různých rostlinných produktů, ať už to jsou byliny, větve jehličnatých stromů, pryskyřicí nasáklé dřevo, mají nejenom různou vůni, ale také různé účinky na jejich psychiku, že dovedou dokonce ovlivňovat jejich zdraví, dokáží vyléčit nemoci. Od této chvíle se datuje počátek pradávné tradice, která se rozvinula v úžasné umění práce s vykuřovadly, umění, na které naše moderní civilizace poněkud pozapomněla, ale které se s potřebou (současného člověka) návratu k přírodě, návratu k víře, stává znova aktuální. V průběhu staletí, kdy vykuřování bylo součástí každodenního života, vybírali lidé jak z rostlinné, tak i živočišné říše mnoho produktů, jež se postupem času osvědčily a staly se z nich ty nejlepší vykuřovací látky. Tyto dovednosti se rozvíjely na mnoha místech celého světa. Ať už to byl starý Egypt, antické Řecko či Řím, Arábie, Indie, Japonsko, nebo celá Amerika, všude tam se vykuřovadla používala jak pro náboženské, tak i čistě světské účely. Mezi vykuřovadla patří i vonné tyčinky a františky (které nemusí být nutně jen vánoční :) ). Vonné látky tyčinek se připravují převážně z čistě přírodních surovin, jakými jsou sušené květy, byliny, dřevo, kůra exotických stromů, pryskyřice atd., které se nejdříve rozemelou na velmi jemný prášek, přidávají se esenciální vonné oleje a med, čímž se získá velice jemná pasta, která se ručně rolováním nanáší na tenká bambusová dřívka, či se z nich tvarují typické jehlánky vonných františků. Poté se rozloží a nechají vyschnout na slunci. Řádné a pečlivé vysušení trvá až několik dní. 

Vykuřovadla můžete použít k čištění prostor a osob a k tomu napomáhají například andělika, bílá šalvěj, cedr, jalovec, jantar, kadidlo, kafr, kopál negro, kopál kaurský, lemongrass, levandule, palo santo, piniová pryskyřice, rozmarýn, zemědým. Tyto byliny mají schopnost čistit atmosféru v místnostech, v nichž panovaly hádky, smutek, dům nebo byt, do kterého se máte nastěhovat, všechny druhy veřejných místností, nemocnice, kanceláře, školící střediska. Můžete od negativních energií čistit i sebe nebo své blízké. 

K uklidnění, uvolnění, při stresu a úzkosti můžete použít asant, anýz, badyán, benzoe, jalovec plod, jasmín, kadidlo, kafr, labdanum, lemongrass, levandule, myrha, opopanax, pačule, piniová pryskyřice, puškvorec, růže, santal.dřevo, styrax, tulasi. Nejlépe je používat navečer, případně doplnit tichou hudbou a světlem svíček. Nechte své starosti a napětí odplynout s vonným kouřem.

K povzbuzení a nalezení síly pak třeba borovice, cedr , colophyum, damara, damiána, elemi, galbanum, guggul, harmala, puškvorec, jalovec, jantar, kafr, kopál, labdanum, puškvorec, rozmarýn, skořice, tonkové boby, yerba santa. Mnoho kadidel působí povzbudivě, obnovují sílu a mohou nám též pomoci nalézt vlastní potenciál, když se cítíme vyčerpaní. Při vykuřování si představujeme, jak se stoupajícím kouřem přibývá naše vnitřní síla.

Dále je lze požít například k meditaci, k léčení dýchacích cest (benzoe, colophyum, eukalyptus, galbanum, gugul, jantar, jalovec, kadidlo, kafr, myrha, opopanax, piniová pryskyřice, sandarak, toluánský balzám, yerba santa ), svalových křečích (anýz, cedr, jasmín, lemongrass), revmatismu (benzoe, gugul, gujakové dřevo, jalovec, jantar, kadidlo indické, kafr, peruánský a toluánský balzám) poruch spánku (aloe, anýz, badyán, guggul, kadidlo, indické kadidlo, palo santo, styrax, tonkové boby), porodech (sandarak).

Jak vykuřovat

Vezměte kadidelnici, pokud je její součástí mřížka, uhlík položte přímo na ni, pokud ne, nádobku naplňte asi do 3/4 pískem nebo himalájskou solí. Písek ani sůl není třeba po každém vykuřovaní měnit, stačí odebrat již použitý uhlík se zbytky vykuřovadla. Do pinzety či kleští na uhlíky uchopte rychlozápalný uhlík a sirkou nebo zapalovačem ho zespoda zapalte. Počkejte 15-20 sec. než uhlík přestane jiskřit a vydávat kouř, položte jej do kadidelnice na písek (nebo mřížku). Po cca 30 vteřinách, kdy se uhlík začne zbarvovat do šeda již můžete na uhlík sypat vykuřovadlo. Uhlík hoří 20-80 minut (podle velikosti) a během této doby můžete kdykoliv podle potřeby vykuřovadlo přisypat. Zpočátku dávejte vykuřovadla na uhlík méně, přidat se dá vždycky a většinou do míry, která je vám příjemná. Po určité době sami zjistíte, jak velká dávka vám vyhovuje. Vyijímkou jsou například očišťovací rituály, kdy se dbá spíše na účinek a mělo by se dát vykuřovadla více, aby byl prostor dostatečně zakouřen.

Pro vykuřování bylin a vonných dřev (např. orlářka drahocenná, palo satno, cedrové, guajakové dřevo) použijte plátek Mica další možností, jak zahřívat vykuřovadla je vykuřovací pícka, kde je jako zdroj tepla použita čajová svíčka, nebo elektrická kadidelnice.

Vykuřovadla nikdy nezapalujte přímo, musí se zahřát, ne zapálit. Během hoření nenechávejte kadidelnici s uhlíkem bez dozoru, uhlík lze uhasit pouze vhozením do vody. Vykuřovadla a tyčinky zapalujte v dobře větraných místnostech, kouř neinhalujte ani nevdechujte.

Zdroj: www.vykurovadla-rymer.cz